Biała Rawska

16 października 2017 r.
Na temat Białej Rawskiej w ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się sporo materiałów. Wszystko, co udało i uda mi się znaleźć jest dostępne w tych dwóch poniższych zakładkach. W zakładce „II wojna światowa” znajdują się materiały dotyczące wojny: getta, ukrywania się Żydów, zagłady, ale także czasów tuż powojennych. W zakładce „opisy, materiały, linki” – wszystko na temat żydowskiej Białej Rawskiej: informacje nt. pozycji książkowych, pliki pdf, odnośniki na strony internetowe.

OPISY, MATERIAŁY, LINKI

SYNAGOGA  / 2012
Do dzisiaj zachował się budynek, który kiedyś był synagogą. Przebudowany, stanowi obecnie remizę strażacką Ochotniczej Straży Pożarnej.
Więcej informacji na temat synagogi oraz zdjęć znalazłam na stronach:
https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=42509,  http://www.bsh.dbv.pl/readarticle.php?article_id=25&rowstart=0 oraz: na 76 stronie „Księgi pamięci”:
http://yizkor.nypl.org/index.php?id=1523

MYKWA  / 2012
Ten budynek był kiedyś mykwą Nie udało nam się dopytać czy zostały jakiekolwiek ślady wskazujące na pierwotne przeznaczenie tego miejsca. W Białej Rawskiej byliśmy w 2012 roku. Wtedy, jak widać, w dawnym budynku mykwy znajdowały się sklep żelazny, jakiś  punkt usługowy i pizzeria. Dzisiaj (2016) jest tu Pizzeria Di Mare w dość solidnie odnowionym budynku, co można zobaczyć na mapach Google wpisując: Pizzeria Di Mare Biała Rawska.

CMENTARZ  / 2012

Na cmentarz żydowski w Białej Rawskiej można wejść od strony drogi.  Należy wypatrywać białego pomnika. Kamień upamiętnia cadyka Abrahama Mojżesza z Przysuchy. Został postawiony przez chasydzkie stowarzyszenie „Ohele cadyków”. Hebrajski napis głosi:
„Ten kamień stoi w miejscu ohelu nauczyciela i mistrza, świętego męża pana Abrahama Mojżesza z Przysuchy, syna nauczyciela i mistrza, świętego męża pana Bunema Symchy z Przysuchy, niech jego zasługi nas ochraniają.
Stowarzyszenie „Ohele cadyków” pod przewodnictwem nauczyciela i mistrza Izraela Meira Gabbaja”

(przytoczone za: http://www.bsh.dbv.pl/readarticle.php?article_id=27 )

Nie ma niczego więcej na tej polanie. Przez pas, widocznych na zdjęciach,  gęstych kolczastych krzaków nie sposób się przedrzeć. Udało nam się podejść od strony lasu, ścieżynką wzdłuż pola. Pomiędzy nią i lasem jest rów wypełniony śmieciami, lokalne wysypisko. W lesie dużo, prawie całkiem zarośniętych i połamanych macew.

Chasydzi w Białej Rawskiej
Biala / Byala / Biale – dynastia chasydzka pochodząca z Polski. Jej nazwa pochodzi  od Białej Rawskiej (hebr. Biala Katan), która stała się głównym ośrodkiem chasydów z rodu  Rabinowiczów. Czasami używana jest też nazwa Szidlowca (jid. Shidlovtza) – od Szydłowca, trzeciego obok Przysuchy i Białej Rawskiej ośrodka tej dynastii w Polsce. Dynastia wywodzi się od rabina Jakuba Izaaka Rabinowicza, znanego jako Yid Hakodosh (Święty Żyd) z Przysuchy. Biala jest odgałęzieniem dynastii Prisziszke (jid) tzn. Przysucha.

Jicchak Jaakow Rabinowicz (zm. 30 marca 1905 r. w Szydłowcu) był chasydzkim rabinem, cadykiem z Białej Rawskiej.
Urodził się w Szydł0wcu jako syn Natana Dawida. Był wnukiem Jerachmiel z Przysuchy i prawnukiem Jakuba Izaaka Rabinowicza, zwanego Świętym Żydem. Jako cadyk kontynuował naukę ojca. Był autorem książek Diwrej Bina i Jeszar Lew. Był ojcem Meira Szlomo Jehudy Rabinowicza, cadyka z Międzyrzeca Podlaskiego.
Pochowany został na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie
(za: Wikipedia)

Jeszcze kilka linków:
http://www.wikiwand.com/pl/Biala

https://wikivisually.com/lang-pl/wiki/Synagoga_chasyd%C3%B3w_z_Bia%C5%82ej_w_Lublinie

http://www.jhi.pl/psj/Rabinowicz_Icchak_Jaakow_z_Bialej_Rawskiej